11.8 C
Belgrade
Tuesday, February 27, 2024
xmoto

Red Bull Romaniacs qualifying results> VIDEO

Wade Young set the best time in qualifying today. 44 seconds ahead of Alfredo Gomez and Billy Bolt, who had identical time 39min 35sec, but for some reason we are not sure (result 2019?) Alfredo is second and Billy is classified as third and opens the race tomorrow at 7h: 45min.

Gold class

 Wade Young #13 (ZAF) Sherco 300 SE 2stroke
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:16:30
CP1
09:23:55
12:02:30
7m25s
+23s
Finish
09:55:21
13:16:30
31m26s
+0s

38m51s
+0s

 
 
2 Alfredo Gomez Cantero #2 (ESP)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:01:30
CP1
09:09:05
11:47:30
7m35s
+33s
Finish
09:41:05
13:01:30
32m
+34s

39m35s
+44s

 
 
3 Billy Bolt #6 (GBR)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:06:00
CP1
09:13:02
11:52:00
7m2s
+0s
Finish
09:45:35
13:06:00
32m33s
+1m7s

39m35s
+44s

 
 
4 Graham Jarvis #3 (GBR) Husqvarna 300 2stroke
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:03:00
CP1
09:10:36
11:49:00
7m36s
+34s
Finish
09:42:49
13:03:00
32m13s
+47s

39m49s
+58s

 
 
5 Manuel Lettenbichler #1 (DEU) KTM 300 EXC TPI 2stroke
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:00:00
CP1
09:07:19
11:46:00
7m19s
+17s
Finish
09:39:54
13:00:00
32m35s
+1m9s

39m54s
+1m3s

 
 
6 Mario Roman #7 (ESP)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:07:30
CP1
09:15:30
11:53:30
8m
+58s
Finish
09:48:07
13:07:30
32m37s
+1m11s

40m37s
+1m46s

 
 
7 Taddy Blazusiak #4 (POL)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:04:30
CP1
09:12:08
11:50:30
7m38s
+36s
Finish
09:45:33
13:04:30
33m25s
+1m59s

41m3s
+2m12s

 
 
8 Michael Walkner #8 (AUT) Husquvarna Te300i 2stroke
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:09:00
CP1
09:16:45
11:55:00
7m45s
+43s
Finish
09:52:03
13:09:00
35m18s
+3m52s

43m3s
+4m12s

 
 
9 Sonny Goggia #10 (ITA)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:12:00
CP1
09:19:32
11:58:00
7m32s
+30s
Finish
09:57:00
13:12:00
37m28s
+6m2s

45m
+6m9s

 
 
10 Teodor Kabakchiev #16 (BGR)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:21:00
CP1
09:28:37
12:07:00
7m37s
+35s
Finish
10:07:14
13:21:00
38m37s
+7m11s

46m14s
+7m23s

photo Mihai Stetcu

Silver class

 Joe Deakin #110 (GBR) Steer commercials
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:48:00
CP1
09:56:33
12:44:00
8m33s
+14s
Finish
10:19:33
13:48:00
23m
+0s

31m33s
+0s

 
 
2 Poirot Fabien #100 (FRA) Sport Camps France
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:34:30
CP1
09:42:53
12:30:30
8m23s
+4s
Finish
10:06:25
13:34:30
23m32s
+32s

31m55s
+22s

 
 
3 Peter Weiss #101 (DNK) FM Racing Romania
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:36:00
CP1
09:44:22
12:32:00
8m22s
+3s
Finish
10:08:11
13:36:00
23m49s
+49s

32m11s
+38s

 
 
4 Adrian Mihu #119 (ROU) Profi Moto Shop / Factory Garage
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:58:30
CP1
10:06:49
12:54:30
8m19s
+0s
Finish
10:31:28
13:58:30
24m39s
+1m39s

32m58s
+1m25s

 
 
5 Shane Moss #111 (AUS) Untamed Enduro Romania
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:49:30
CP1
09:59:07
12:45:30
9m37s
+1m18s
Finish
10:23:32
13:49:30
24m25s
+1m25s

34m2s
+2m29s

 
 
6 Alex Tara #112 (ROU) Trail Trips România
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:51:00
CP1
09:59:56
12:47:00
8m56s
+37s
Finish
10:25:52
13:51:00
25m56s
+2m56s

34m52s
+3m19s

 
 
7 Guillot Yoann #114 (FRA) L.B Motos
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:52:30
CP1
10:01:32
12:48:30
9m2s
+43s
Finish
10:27:22
13:52:30
25m50s
+2m50s

34m52s
+3m19s

 
 
8 Oleksiy Dobychin #117 (UKR)
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:55:30
CP1
10:04:50
12:51:30
9m20s
+1m1s
Finish
10:30:43
13:55:30
25m53s
+2m53s

35m13s
+3m40s

 
 
9 Dmitry Serov #115 (RUS) Old Boys
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:54:00
CP1
10:03:59
12:50:00
9m59s
+1m40s
Finish
10:33:06
13:54:00
29m7s
+6m7s

39m6s
+7m33s

 
 
10 Valerii Oleinikov #108 (RUS) 100% ENDURO
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
09:45:00
CP1
09:56:05
12:41:00
11m5s
+2m46s
Finish
10:24:15
13:45:00
28m10s
+5m10s

39m15s
+7m42s

photo Attila Szabo

Bronze class

 Alexander Gehlert #343 (DEU) Dirtbiker Magazine
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
10:58:30
CP1
11:06:59
14:02:30
8m29s
+9s
Finish
11:24:13
14:58:30
17m14s
+0s

25m43s
+0s

 
 
2 Eddie Findling #311 (DEU) HMH-Mineralöle
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
10:19:30
CP1
10:27:50
13:23:30
8m20s
+0s
Finish
10:45:39
14:19:30
17m49s
+35s

26m9s
+26s

 
 
3 Stefan Rieger #319 (AUT) ESC Straßwalchen
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
10:27:00
CP1
10:35:57
13:31:00
8m57s
+37s
Finish
10:53:58
14:27:00
18m1s
+47s

26m58s
+1m15s

 
 
4 Daniel Fasching #325 (AUT) Ridexpower
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
10:36:00
CP1
10:45:27
13:40:00
9m27s
+1m7s
Finish
11:03:15
14:36:00
17m48s
+34s

27m15s
+1m32s

 
 
5 Richard Lambert #324 (FRA) Mot’aubrac
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
10:34:30
CP1
10:43:46
13:38:30
9m16s
+56s
Finish
11:01:48
14:34:30
18m2s
+48s

27m18s
+1m35s

Iron class

1 Courty Romain #602 (FRA) Sport Camps France
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:06:00
CP1
11:15:38
14:24:00
9m38s
+26s
Finish
11:28:23
15:06:00
12m45s
+0s

22m23s
+0s

 
 
2 Emanuel Gyenes #621 (ROU) Autonet Motorcycle Team
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:30:00
CP1
11:39:12
14:48:00
9m12s
+0s
Finish
11:52:38
15:30:00
13m26s
+41s

22m38s
+15s

 
 
3 Luis Monteiro De Carvalho #619 (BRA) Team Brasil
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:27:00
CP1
11:37:51
14:45:00
10m51s
+1m39s
Finish
11:52:05
15:27:00
14m14s
+1m29s

25m5s
+2m42s

 
 
4 Bernard Jean-Francois #609 (FRA) Sport Camps France
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:15:00
CP1
11:25:57
14:33:00
10m57s
+1m45s
Finish
11:40:52
15:15:00
14m55s
+2m10s

25m52s
+3m29s

 
 
5 Pedro Zapata Gil #608 (ESP) El Solitario
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:13:30
CP1
11:24:33
14:31:30
11m3s
+1m51s
Finish
11:39:34
15:13:30
15m1s
+2m16s

26m4s
+3m41s

Atom class

1 Rich Mumford #800 (USA) 1KTM
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:31:30
CP1
11:44:29
14:53:30
12m59s
+17s
Finish
11:54:51
15:31:30
10m22s
+0s

23m21s
+0s

 
 
2 Mourino Firmin #802 (FRA) Sport Camps France
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:34:30
CP1
11:47:12
14:56:30
12m42s
+0s
Finish
11:58:58
15:34:30
11m46s
+1m24s

24m28s
+1m7s

 
 
3 Reverte Euzebio #803 (FRA) SPORT CAMPS FRANCE
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:36:00
CP1
11:50:03
14:58:00
14m3s
+1m21s
Finish
12:01:27
15:36:00
11m24s
+1m2s

25m27s
+2m6s

 
 
4 Bouvier Laurent #801 (FRA) Sport Camps France
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:33:00
CP1
11:47:18
14:55:00
14m18s
+1m36s
Finish
11:59:03
15:33:00
11m45s
+1m23s

26m3s
+2m42s

 
 
5 Mateescu Dan Stefan #804 (ROU) Heliski Romania Racing Team
Time
Timebar
Ride time
Difference
Start
11:37:30
CP1
11:51:51
14:59:30
14m21s
+1m39s
Finish
12:06:17
15:37:30
14m26s
+4m4s

28m47s
+5m26s

You can see all the results on Red Bull Romaniacs

dva točka
premium workshop

Get Ready to Conquer Gucevo: The Annual Hard Enduro Battle is Here Again!

Accustomed to the fact that every April, the team from Loznica organizes a race on Gucevo, now for the...

More Articles Like This

spot_img