11.8 C
Belgrade
Friday, June 21, 2024
xmoto

RedBull Romaniacs> Results after the off road day 2. > VIDEO

After offroad day 2. , Manuel Lettebichler took the lead from Graham Jarvis, followed by Wade Young and Alfredo Gomez. Taddy Blazusiak gave up due to a shoulder problem.

Tomorrow is perhaps the hardest day, and drivers of the Gold class expect 135km, Silver class 130km, Bronze class 128km, Iron class 114km, and Atom class 106 km of the route.

You can see the total results of the qualifications + 1 day + 2 days below.

Gold class 

1 Manuel Lettenbichler #1 (DEU) KTM 300 EXC TPI 2stroke

Total time
Difference
TTQ
39m54s
Day1
5h15m25s
+36s
Day2
4h20m43s
+0s

10h16m2s
+0s
 
 
2 Graham Jarvis #3 (GBR) Husqvarna 300 2stroke

Total time
Difference
TTQ
39m49s
Day1
5h14m49s
+0s
Day2
4h23m42s
+2m59s

10h18m20s
+2m18s
 
 
3 Wade Young #13 (ZAF) Sherco 300 SE 2stroke

Total time
Difference
TTQ
38m51s
Day1
5h20m7s
+5m18s
Day2
4h22m17s
+1m34s

10h21m15s
+5m13s
 
 
4 Alfredo Gomez Cantero #2 (ESP)

Total time
Difference
TTQ
39m35s
Day1
5h20m22s
+5m33s
Day2
4h23m51s
+3m8s

10h23m48s
+7m46s
 
 
5 Billy Bolt #6 (GBR)

Total time
Difference
TTQ
39m35s
Day1
5h19m29s
+4m40s
Day2
4h26m59s
+6m16s

10h26m3s
+10m1s
 
 
6 Mario Roman #7 (ESP)

Total time
Difference
TTQ
40m37s
Day1
5h32m10s
+17m21s
Day2
4h42m24s
+21m41s

10h55m11s
+39m9s
 
 
7 Michael Walkner #8 (AUT) Husquvarna Te300i 2stroke

Total time
Difference
TTQ
43m3s
Day1
5h52m25s
+37m36s
Day2
4h53m5s
+32m22s

11h28m33s
+1h12m31s
 
 
8 Teodor Kabakchiev #16 (BGR)

Total time
Difference
TTQ
46m14s
Day1
6h43m28s
+1h28m39s
Day2
4h53m36s
+32m53s

12h23m18s
+2h7m16s
 
 
9 Michele Bosi #9 (ITA)

Total time
Difference
TTQ
50m44s
Day1
6h40m44s
+1h25m55s
Day2
5h19m57s
+59m14s

12h51m25s
+2h35m23s
 
 
10 Sonny Goggia #10 (ITA)

Total time
Difference
TTQ
45m
Day1
7h12m35s
+1h57m46s
Day2
4h58m3s
+37m20s

12h55m38s
+2h39m36s

 

Silver class

1 Peter Weiss #101 (DNK) FM Racing Romania

Total time
Difference
TTQ
32m11s
Day1
5h3m2s
+0s
Day2
4h16m45s
+0s

9h51m58s
+0s
 
 
2 Poirot Fabien #100 (FRA) Sport Camps France

Total time
Difference
TTQ
31m55s
Day1
5h5m12s
+2m10s
Day2
4h17m40s
+55s

9h54m47s
+2m49s
 
 
3 Joe Deakin #110 (GBR) Steer commercials

Total time
Difference
TTQ
31m33s
Day1
5h45m21s
+42m19s
Day2
4h34m15s
+17m30s

10h51m9s
+59m11s
 
 
4 Guillot Yoann #114 (FRA) L.B Motos

Total time
Difference
TTQ
34m52s
Day1
5h44m51s
+41m49s
Day2
4h31m28s
+14m43s

10h51m11s
+59m13s
 
 
5 Adrian Mihu #119 (ROU) Profi Moto Shop / Factory Garage

Total time
Difference
TTQ
32m58s
Day1
5h42m11s
+39m9s
Day2
4h58m15s
+41m30s

11h13m24s
+1h21m26s
 
 
6 Tim Apolle #118 (DEU) Sherco by Baur Gruppe

Total time
Difference
TTQ
1h18m1s
Day1
5h33m15s
+30m13s
Day2
4h36m13s
+19m28s

11h27m29s
+1h35m31s
 
 
7 Alex Tara #112 (ROU) Trail Trips România

Total time
Difference
TTQ
34m52s
Day1
6h7m51s
+1h4m49s
Day2
5h32m17s
+1h15m32s

12h15m
+2h23m2s
 
 
8 Shane Moss #111 (AUS) Untamed Enduro Romania

Total time
Difference
TTQ
34m2s
Day1
6h49m29s
+1h46m27s
Day2
5h1m58s
+45m13s

12h25m29s
+2h33m31s
 
 
9 Victor Shpalov #109 (RUS) Enduro Syndicate

Total time
Difference
TTQ
40m2s
Day1
6h48m20s
+1h45m18s
Day2
5h41m39s
+1h24m54s

13h10m1s
+3h18m3s
 
 
10 Valerii Oleinikov #108 (RUS) 100% ENDURO

Total time
Difference
TTQ
39m15s
Day1
6h59m23s
+1h56m21s
Day2
6h9m
+1h52m15s

13h47m38s
+3h55m40s
Photo: Gligor Nicolae Grimm

 

Bronze class

1 Eddie Findling #311 (DEU) HMH-Mineralöle

Total time
Difference
TTQ
26m9s
Day1
4h58m57s
+59s
Day2
3h50m21s
+0s

9h15m27s
+0s
 
 
2 Bernard Hugo #321 (FRA) Sport Camps France

Total time
Difference
TTQ
28m8s
Day1
5h34s
+2m36s
Day2
3h56m38s
+6m17s

9h25m20s
+9m53s
 
 
3 Alexander Gehlert #343 (DEU) Dirtbiker Magazine

Total time
Difference
TTQ
25m43s
Day1
4h57m58s
+0s
Day2
4h11m37s
+21m16s

9h35m18s
+19m51s
 
 
4 Richard Lambert #324 (FRA) Mot’aubrac

Total time
Difference
TTQ
27m18s
Day1
5h13m34s
+15m36s
Day2
3h56m21s
+6m

9h37m13s
+21m46s
 
 
5 Daniel Fasching #325 (AUT) Ridexpower

Total time
Difference
TTQ
27m15s
Day1
5h8m22s
+10m24s
Day2
4h13m12s
+22m51s

9h48m49s
+33m22s

 

Iron class

1 Emanuel Gyenes #621 (ROU) Autonet Motorcycle Team

Total time
Difference
TTQ
22m38s
Day1
2h55m8s
+1m3s
Day2
3h12m29s
+0s

6h30m15s
+0s
 
 
2 Courty Romain #602 (FRA) Sport Camps France

Total time
Difference
TTQ
22m23s
Day1
2h54m5s
+0s
Day2
3h14m27s
+1m58s

6h30m55s
+40s
 
 
3 Murray Shotter #605 (IRL)

Total time
Difference
TTQ
26m20s
Day1
3h7m55s
+13m50s
Day2
3h20m22s
+7m53s

6h54m37s
+24m22s
 
 
4 Donatas Petrikas #611 (LTU) Coolerworx

Total time
Difference
TTQ
26m2s
Day1
3h11m33s
+17m28s
Day2
3h20m31s
+8m2s

6h58m6s
+27m51s
 
 
5 Luis Monteiro De Carvalho #619 (BRA) Team Brasil

Total time
Difference
TTQ
25m5s
Day1
3h29m7s
+35m2s
Day2
3h36m25s
+23m56s

7h30m37s
+1h22s
Photo: Attila Szabo

 

Atom class

1 Mateescu Dan Stefan #804 (ROU) Heliski Romania Racing Team

Total time
Difference
TTQ
28m47s
Day1
3h10m25s
+0s
Day2
4h34s
+0s

7h39m46s
+0s
 
 
2 Rich Mumford #800 (USA) 1KTM

Total time
Difference
TTQ
23m21s
Day1
3h28m52s
+18m27s
Day2
4h4m19s
+3m45s

7h56m32s
+16m46s
 
 
3 Reverte Euzebio #803 (FRA) SPORT CAMPS FRANCE

Total time
Difference
TTQ
25m27s
Day1
4h4m15s
+53m50s
Day2
4h11m16s
+10m42s

8h40m58s
+1h1m12s
 
 
4 Mourino Firmin #802 (FRA) Sport Camps France

Total time
Difference
TTQ
24m28s
Day1
4h4m4s
+53m39s
Day2
4h13m18s
+12m44s

8h41m50s
+1h2m4s
 
 
5 Bouvier Laurent #801 (FRA) Sport Camps France

Total time
Difference
TTQ
26m3s
Day1
4h3m10s
+52m45s
Day2
4h13m18s
+12m44s

8h42m31s
+1h2m45s
dva točka
premium workshop

Get Ready to Conquer Gucevo: The Annual Hard Enduro Battle is Here Again!

Accustomed to the fact that every April, the team from Loznica organizes a race on Gucevo, now for the...

More Articles Like This

spot_img